Nasza Szkoła
Organizacja Pracy
Uczniowie
"Granica to nić, która nas łączy" |
PROJEKT WSPÓŁPRACY MIĘDZYNARODOWEJ
„GRANICA TO NIĆ, KTÓRA NAS ŁĄCZY” W roku szkolnym 2009/2010, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zręcinie wraz z Zespołem Szkół w Brezovicy (powiat Sabinov) na Słowacji przystąpiło do partnerskiego projektu współpracy międzynarodowej szkół, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), w ramach programu współpracy transgranicznej: Polska – Republika Słowacka, na lata 2007-2013. Głównym koordynatorem projektu był pan Miloš Sobota – dyrektor Zespołu Szkół w Brezovicy. Głównym celem projektu, zatytułowanego: „Granica to nić, która nas łączy”, było nawiązanie i pogłębienie współpracy pomiędzy szkołami partnerskimi, poprzez poznanie szkół, walorów przyrodniczych, historycznych i kulturalnych obu regionów.
Cele szczegółowe projektu to:
Grupą docelową projektu byli uczniowie i nauczyciele obu partnerskich szkół, jednak projekt swoim zasięgiem objął także mieszkańców miejscowości Zręcin i Brezovica oraz gmin Chorkówka i Brezovica, gdyż zakładał publiczną prezentację efektów projektu podczas obopólnych aktywności i mobilności. Poprzez publikację materiałów informacyjno-promocyjnych na temat obu regionów, grupa docelowa powiększyła się także o potencjalnych turystów, których wydane materiały zachęciły do zapoznania się ze specyfiką regionów.
W ramach projektu zaplanowane zostały następujące działania:
15 marca 2010 – „Nasza szkoła – Wasza szkoła”
wizyta nauczycieli ze szkoły w Brezovicy w Gimnazjum w Zręcinie
22 marca 2010 – „Nasza Alma Mater”
Wizyta nauczycieli ze Zręcina w Zespole Szkół w Brezovicy
25-26 maja 2010 – „Jesteśmy inni czy tacy sami?”
Dwudniowy pobyt uczniów ze Słowacji w Zręcinie
1-2 czerwca 2010 – „Międzynarodowy Dzień Dziecka”
Dwudniowy pobyt uczniów ze Zręcina na Słowacji
16-17 lipca 2010 - „Brezovicki Jurmak”
Dwudniowy pobyt uczniów ze Zręcina na Słowacji
Udział w wydarzeniu kulturalnym
7-8 sierpnia 2010 - „Biesiada Karpacka”
Dwudniowy pobyt uczniów ze Słowacji w Zręcinie
Udział w wydarzeniu kulturalnym
Wszystkie cele projektu oraz zaplanowane w nim działania zostały zrealizowane, owocując zbudowaniem polsko-słowackiej współpracy oraz nawiązaniem przyjaznych relacji i kontaktów. Podczas pracy nad realizacją projektu, zarówno uczniowie, jak i nauczyciele wykazali się umiejętnościami logistyczno-organizacyjnymi zdolnościami w międzynarodowej pracy zespołowej. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat własnego regionu oraz regionu szkoły partnerskiej, poznali walory kulturowe i przyrodniczo-turystyczne, co wpłynęło na ich rozwój osobowościowy i poszerzyło ich horyzonty. Dzięki temu będą mogli lepiej i ciekawiej promować je w kraju i poza jego granicami. Uczestnicy projektu zaprezentowali i zapoznali się z kulturą ludową, obrzędami i tradycjami, poznali popularne tańce oraz potrawy i dania kuchni regionalnej, a także zwiedzili zabytki i ciekawe miejsca na obu terenach, co wzmocniło poczucie przynależności do reprezentowanego regionu i kraju. Udział w projekcie rozbudził zainteresowanie życiem kulturalnym i pozwolił dostrzec różnorodność kulturową, kształtując tym samym postawę otwartości i tolerancji. Publikacja materiałów informacyjnych dotyczących projektu oraz obu regionów wzmocniła promocję działalności obu placówek oświatowych oraz zaprezentowała tereny obu gmin biorących udział w przedsięwzięciu.
na podstawie materiałów promocyjnych projektu Karolina Sznajder |