Facebook

Kalendarz

poprzednim miesiącu październik 2018 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 40 1 2 3 4 5 6 7
week 41 8 9 10 11 12 13 14
week 42 15 16 17 18 19 20 21
week 43 22 23 24 25 26 27 28
week 44 29 30 31
Ulti Clocks content
  • image
  • image
  • image
Previous Next
Katyń - ocalić od zapomnienia

"Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta
pod pozorem niczym nieograniczonej wolności,
nie można zagubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu Prawdy, która go przerasta,
ale która równocześnie czyni go człowiekiem
i stanowi  o jego człowieczeństwie”
.

Jan Paweł II

 

Dnia 14 kwietnia 2010 r. w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zręcinie odbyły się uroczyste obchody 70 rocznicy zbrodni katyńskiej.

Młodzież od kilku miesięcy przygotowywała się do tego wydarzenia poprzez realizację ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Katyń… ocalić od zapomnienia” opracowanego i koordynowanego w naszej szkole przez panią Katarzynę Rucyk, celem, którego było uczczenie pamięci Bohaterów zbrodni katyńskiej poprzez zebranie informacji o osobach pochodzących z terenu naszej gminy, poległych w Katyniu, Miednoje i Twerze oraz zasadzenie Dębów Pamięci.

Nasi Bohaterzy to : ks. major Mieczysław Janas, major Karol Szopa, kapitan Feliks Lipiński, porucznik Jan Wachal, podporucznik Sylwester Żołna.

Po uroczystej mszy świętej koncelebrowanej w trakcie której słowo boże wygłosił ks. prałat Jerzy Moskal, nastąpiło zasadzenie Dębów Pamięci ku czci: ks. majora Mieczysława Janasa i majora Karola Szopy.

Dęby przy pamiątkowych obeliskach zasadzili: pan Jan Juszczak – starosta krośnieński, pan Kazimierz Krężałek – przewodniczący Rady Powiatu, pan Andrzej Koniecki – Wójt Gminy Chorkówka, ks. prałat Jerzy Moskal, ks. Jan Luchowski, pani Maria Mróz i pani Helena Jabłecka – przedstawicielki Rodzin Katyńskich, pani Małgorzata Stańco – dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zręcinie

Następnym punktem uroczystości była akademia przygotowana przez harcerzy 11. DH im. M. Konopnickiej, w trakcie której przekazane zostały sadzonki dębów oraz pamiątkowe tablice dyrektorom szkół: z Chorkówki – pani Elżbiecie Borek, ze Świerzowej Polskiej – pani Małgorzacie Pelczar, ze Szczepańcowej – pani Beacie Koreckiej, które zobowiązały się do zasadzenia pozostałych dębów przez młodzież ich szkół.

W uroczystości ponadto wzięli udział: pani Barbara Warchoł, pani Maria Jurkowska, pani Stanisława Łopatkiewicz, pan Mieczysław Dziura – przedstawiciele Rodzin Katyńskich, pani Bożena Panek – sekretarz Gminy Chorkówka, pani Gabriela Nizianty – dyrektor ZEAS, pan Bogusław Pacek – dyrektor GOK w Chorkówce, pan Mirosław Guzik – dyrektor  SP im. jana Kantego w Zręcinie, pan Czesław Nowak – kustosz Muzeum Podkarpackiego, hm. Jan Borek – komendant ZHP,  ks. Marian Ruszała – proboszcz parafii Szczepańcowa, ks. Jan Luchowski – proboszcz parafii Żeglce, ks. Wacław Socha – proboszcz parafii Zręcin, pani Zofia Widziszewska – prezes FIS w Zręcinie

Poprzez kultywowanie pamięci o Polakach – ofiarach zbrodni katyńskiej sprzed 70 lat - chcemy uświadomić wszystkim trwałość przekazu pokoleniowego i jego historyczne znaczenie. Wszystkie działania wynikające z realizacji projektu kształtować będą poczucie przynależności do Narodu i Państwa z jednoczesną postawą otwarcia na świat i buntu przeciw wszelkim przejawom totalitaryzmu. Docieranie do źródeł historycznych dających świadectwo zbrodni, a utrwalających pamięć o ofiarach-Bohaterach, przyczyni się do przygotowania młodzieży do różnych ról w dorosłym życiu: kształtując postawy patriotyczne, uczyć będzie zdolności postrzegania i kojarzenia, obudzi ciekawość poznawczą i żądzę poznawania świata w oparciu o właściwie dobrane przykłady.

Katarzyna Rucyk

 

Partnerzy/Projekty
Stworzone dzięki Joomla!. Stworzone przez Damian Wozniak dla: gimzrecin.pl