Facebook

Kalendarz

poprzednim miesiącu listopad 2018 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 44 1 2 3 4
week 45 5 6 7 8 9 10 11
week 46 12 13 14 15 16 17 18
week 47 19 20 21 22 23 24 25
week 48 26 27 28 29 30
Ulti Clocks content
  • image
  • image
  • image
Previous Next
Laureaci "Arsenału Pamięci"
czwartek, 21 czerwca 2018 17:46

W dniach 14 - 16 czerwca 2018 roku Bartłomiej Bodaszewski oraz Maksymilian Widziszewski, pod opieką pani Katarzyny Dołęgowskiej wyjechali do Łodzi na uroczyste podsumowanie XVII Ogólnopolskiego Konkursu „Arsenał Pamięci”, którego zostali Laureatami.

 

Chłopcy otrzymali atrakcyjne nagrody: sprzęt elektroniczny oraz książki, oraz uczestniczyli w ciekawej grze terenowej.

Dodatkowo Bartłomiej Bodaszewski za pracę „Urodziłam się na nieludzkiej ziemi – wspomnienia pani Stanisławy Pistelok” otrzymał Nagrodę Specjalną im. Stanisława Jaśniewicza – laptop, głośniki i książki. Taki zaszczyt spotkał tylko dwóch uczniów z całej Polski. Natomiast Maksymilian Widziszewski za pracę „Byłem żołnierzem Armii Krajowej i z tej przyczyny zostałem aresztowany…” znalazł się wśród uczniów, którzy otrzymali Wyróżnienia Specjalne w postaci dyplomu, książek i gadżetów elektronicznych.

Spotkanie podsumowujące konkurs zorganizowane w Łodzi było wspaniałą lekcją historii. W czwartek 14 czerwca uczestnicy mogli wysłuchać gawędy harcmistrza Krzysztofa Jakubca. Z jego ust padły m.in. słowa: „Niech nasze Arsenałowe działanie będzie głosem w dyskusji nad postawami młodych ludzi wobec historii w jej materialnych i niematerialnych śladach.”

W drugim dniu odbył się „Rajd po Łodzi – z historią w tle”, czyli gra miejska „Śladami bohaterów wojny 1920 roku po Łodzi – Jana Kowalewskiego i Stefana Pogonowskiego”. Uczestnicy zaopatrzeni w instrukcje i mapy mieli do pokonania 8 kilometrową trasę po mieście, podczas której musieli wykonać wiele zadań: rozwiązać krzyżówkę, rozszyfrować wiadomości zakodowane w różnych miejscach, odnaleźć pomniki Tadeusza Kościuszki i Władysława Reymonta, archikatedrę łódzką, aby poznać historię Grobu Nieznanego Żołnierza, zaśpiewać piosenkę „Leguny”, opatrzyć rany odniesione na froncie, by wreszcie usiąść i posłuchać wykładu pracownika łódzkiego Instytutu Pamięci Narodowej, który opowiedział historię lazaretów, czyli szpitali wojennych. Zmęczeni, ale zadowoleni udaliśmy się do łódzkiej Manufaktury, gdzie mieliśmy okazję zrobić zakupy.

W sobotę 16 czerwca 2018 r. w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyło się spotkanie pokoleń, czyli uroczyste podsumowanie XVII Jubileuszowego Ogólnopolskiego Konkursu „Arsenał Pamięci”.

Tym razem spotkanie odbyło się bez wyjątkowych ludzi, którzy wspierali Arsenał pani Barbary Wachowicz oraz księdza prałata hm. Stefan Wysockiego, którzy odeszli na wieczną wartę do Pana… Wiemy jednak, że Pani Barbara recenzowała jeszcze prace tegorocznych uczestników. Jej symboliczna obecność została zaznaczona ekspozycją wszystkich książek, których była autorką.

Wyjazd był dla nas bardzo atrakcyjny i ciekawy. Naprawdę warto brać udział w konkursach, które nie tylko wzbogacają wiedzę, ale i przynoszą wiele satysfakcji.

tekst i zdjęcia: Katarzyna Dołęgowska

 

Partnerzy/Projekty
Stworzone dzięki Joomla!. Stworzone przez Damian Wozniak dla: gimzrecin.pl