Facebook

Kalendarz

poprzednim miesiącu październik 2018 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 40 1 2 3 4 5 6 7
week 41 8 9 10 11 12 13 14
week 42 15 16 17 18 19 20 21
week 43 22 23 24 25 26 27 28
week 44 29 30 31
Ulti Clocks content
  • image
  • image
  • image
Previous Next
Zajęcia na lodowisku
czwartek, 08 lutego 2018 17:03

Szkolne wychowanie fizyczne – można spotkać się także z nazwą (zwłaszcza w edukacji wczesnoszkolnej), edukacja fizyczna, to pojęcie szerokie, zaś jego realizacja powinna obywać się nie tylko w wymiarze obligatoryjnych zajęć lekcyjnych.

Wśród wielu form upowszechniania aktywności fizycznej na polu szkolnym, można wymienić: konkursy, turnieje i zawody sportowe, pozalekcyjne i pozaszkolne zajęcia sportowo-rekreacyjne, rajdy turystyczne i wycieczki piesze, wyjazdy na basen, stoki narciarskie, otwarte i kryte lodowiska. Poprzez obserwację, która jest wynikiem wieloletniego doświadczenia w pracy z młodzieżą szkolną, mogę stwierdzić, że jest wielu uczniów, którzy bardzo lubią sport niezależnie od formy prowadzonych zajęć.

Jednak była, jest i pewnością będzie także spora grupa młodych ludzi, którzy różnych powodów, chociażby wstydu, czasami i lęku (nie czas i miejsce o tym szczegółowo pisać) z wielkim oporem ćwiczą podczas lekcji, z kolei z niebywałą ochotą i przyjemnością biorą udział w zajęciach takich, jak: rajdy rowerowe, basen czy lodowisko. Właśnie 15 grudnia 2017 oraz 26 stycznia 2018 roku odbyły się wyjazdy na krośnieńskie (od tego roku kryte) lodowisko. Zarówno podczas jednego, jak i drugiego wyjazdu, z łyżwiarskich wojaży skorzystała prawie czterdziestopięcioosobowa grupa uczniów wszystkich klas.

Nad tym, czym jest uprawianie aktywności fizycznej poprzez różnorakie dyscypliny, w tym również i jazdę na łyżwach, nie będę się rozwodził, gdyż na łamach strony internetowej (w zakładce sport) naszej szkoły wielokrotnie o tym pisałem. Jednak dodam tylko, że nie da się tego słowami opowiedzieć, po prostu trzeba samem dojść do tego, a najprostszą metodą jest założyć dres i na początku wyjść chociaż na przysłowiowy spacer, a może szybszy marsz. Nawiązując do pobytu grupy naszej gimnazjalnej młodzieży na tafli krośnieńskiego lodowiska (obiekty MOSiR), można stwierdzić, całość to zespół zintegrowany, radosny i uśmiechnięty. Jednym zdaniem, w cudzysłowie: "gołym okiem widać” czerpiący radość z tego rodzaju czynnego odpoczynku. I tak trzymać, wszak, jak mówił dr Wojciech Oczko (czasy Odrodzenia), ruch to uniwersalny lek, ,,… Jest on w stanie zastąpić wszystkie leki razem wzięte, zaś wszystkie one razem wzięte, nie zastąpią ruchu…”.

Wyjazd na łyżwy do Krosna, którego organizatorami byli nauczyciele wychowania fizycznego, panowie: Piotr Brzeziński, Adam Przybysz i Rafał Wójtowicz, to kolejne przedsięwzięcie w ramach projektu pt. ,,Trzymaj Formę”, w którym od kilku lat, również i w tym roku szkolnym 2017/2018, bierze udział Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zręcinie.

Opracował: Adam Przybysz

 

Partnerzy/Projekty
Stworzone dzięki Joomla!. Stworzone przez Damian Wozniak dla: gimzrecin.pl