Facebook

Kalendarz

poprzednim miesiącu październik 2018 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 40 1 2 3 4 5 6 7
week 41 8 9 10 11 12 13 14
week 42 15 16 17 18 19 20 21
week 43 22 23 24 25 26 27 28
week 44 29 30 31
Ulti Clocks content
  • image
  • image
  • image
Previous Next
Miedzynarodowy projekt eTwinning
poniedziałek, 28 listopada 2016 20:06

W dniach 17-20 listopada br. reprezentowałam nasze gimnazjum na Międzynarodowym Seminarium Kontaktowym „Baltic Sea – Common Heritage, Shared Values” w Sopocie.

Wydarzenie to zostało zorganizowane przez przedstawicieli Programu eTwinning, promującego współpracę szkół w Europie za pośrednictwem technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK).

Program eTwinning został zainaugurowany w 2005 roku jako główna akcja Programu eLearning Komisji Europejskiej, a od 2014 roku jest ściśle związany z Erasmus+, programem Unii Europejskiej wspierającym edukację, szkolenia, inicjatywy młodzieżowe oraz sportowe. Centralne Biuro Akcji eTwinning kierowane jest przez międzynarodowe partnerstwo 31 europejskich Ministerstw Edukacji pracujących dla szkół, nauczycieli i uczniów z całej Europy nad rozwojem uczenia się.

Podczas konferencji uczestniczyliśmy w tematycznych sesjach prowadzonych przez ambasadorów programu eTwinning z różnych krajów europejskich. Zajęcia miały przede wszystkim charakter warsztatów, podczas których uczestnicy pracowali na platformie eTwinning stworzonej do budowania współpracy międzynarodowej oraz dzielenia się wiedzą i doświadczeniem.

Poznaliśmy platformę eTwinning Live, która umożliwia znalezienie partnerskiej szkoły, pozwala na wspólną naukę i zaangażowanie uczniów, służy do promowania działań projektowych oraz prezentowania efektów i ciekawych pomysłów.

Na warsztatach „ICT tools” poszerzyliśmy wiedzę z zakresu wykorzystania nowych technologii w nauczaniu; poznaliśmy wiele aplikacji i programów ułatwiających edytowanie materiałów dźwiękowych i fotograficznych (np. Vacaroo, Voki, Placespotting), narzędzia do programowania (Scratch, Kodable, Kodu), aplikacje do tworzenia komiksów i quizów (Toondoo, Kahoot, Quizizz), prezentacji (Prezi), chmur wyrazów (Tagul) czy map myśli (Popplet).

Szkolenie na temat „Gamification” poświęcone było temu, jak można wykorzystać mechanizmy znane z gier komputerowych w edukacji i zaplanować tok lekcji tak, by zadania i obowiązki uczniów przybrały formę gry i zabawy, ułatwiając im przyswajanie wiedzy. Zasady zapożyczone z gier, takie jak: pozytywna rywalizacja, system punktów i nagród, a także rankingi i odznaczenia skutecznie wpływają na zwiększenie zaangażowania i motywacji dzieci.

Udział w seminarium „Baltic Sea” zaowocował nie tylko nawiązaniem kontaktów z nauczycielami z innych krajów, ale także zarejestrowaniem międzynarodowego projektu realizowanego wspólnie ze szkołami z Polski, Francji, Niemiec i Litwy. Wspólnie opracowany projekt: „A Travel Bug” ma na celu poznanie zabytków krajów partnerskich i wytypowanie najatrakcyjniejszych, zdaniem uczestników, miejsc w Europie.

Nasi uczniowie, wspólnie z rówieśnikami z krajów partnerskich, będą tworzyć różnorodne materiały graficzne, takie jak: logo, multimedialny plakat czy teledysk. Każda ze szkół przygotuje prezentację na temat uczestników biorących udział w projekcie. Następnie uczniowie wybiorą po 4 najciekawsze ich zdaniem miejsca w swoim kraju, zaprezentują je kolegom z zagranicy i wspólnie stworzą interaktywną mapę 16 atrakcji turystycznych w Europie. Grupy projektowe będą komunikować się ze swoimi rówieśnikami w języku angielskim, wykorzystując media społecznościowe oraz nowoczesne narzędzia i aplikacje.

Nauczyciele-koordynatorzy projektu w krajach partnerskich

Projekt eTwinning to nowość w naszej szkole. Dla uczniów będzie to nie tylko niekonwencjonalny sposób zdobywania wiedzy ale przede wszystkim możliwość nawiązania trwałych kontaktów z rówieśnikami zza granicy i okazja do doskonalenia umiejętności językowych i informatycznych. Już wkrótce rozpoczniemy realizację pierwszych zadań i poznamy naszych zagranicznych partnerów.

tekst i zdjęcia: Karolina Sznajder


GALERIA ZDJĘĆ - eTWINNING

 

Partnerzy/Projekty
Stworzone dzięki Joomla!. Stworzone przez Damian Wozniak dla: gimzrecin.pl